ارسال به دوستان نسخه چاپی

 ابزار صفحه 
نقشه سایت
آمار بازدیدکنندگان
انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرسهای برگزیده
   » خدمات+ پشتیبانی » مراقبت و نگهداری » انواع اواپراتور
  
اواپراتورها:
اواپراتور در حقیقت یک مبدل حرارتی است که در اثر تبخیر ماده مبرد در داخل آن حرارت از محیط سرد می گیرد. از نظر ساختمان اواپراتورها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:
1- اواپراتور کویلی ساده
2- اواپراتور صفحه ای
3- اواپراتور کویلی پره دار

اواپراتور کویلی ساده و صفحه ای به خاطر اینکه مبرد در داخل کویل ساده تبخیر می شود در یک دسته قرار می گیرند. ولی اواپراتور پره دار در حقیقت دارای دو سطح تبادل حرارت هستند به این معنی که حرارت از هوا یه سیال به پره ها منتقل و پره ها حرارت را از طریق سطح لوله به ماده مبرد انتقال می دهند.
اواپراتورهای کویلی و صفحه ای از لوله های فولادی و یا مسی ساخته می شوند. لوله های فولادی معمولا در ساختن اواپراتورهای بزرگ و سیستمهای آمونیاکی کاربرد داشته اند و از لوله های مسی برای سیستمهای تبرید کم ظرفیت و آنهایی که مبردشان غیر از آمونیاک است استفاده می شود.

اواپراتورها ی صفحه ای:
در انواع مختلف ساخته می شوند یک نوع آن از دو صفحه فلزی ساده یا فرمدار تشکیل سده که به هم متصل هستند و ماده مبرد بین دو صفحه و ازداخل شیارها عبور می کند.
این نوع اواپراتورها بیشتر در دستگاه های سرد کننده خانگی استفاده می شوند و از محاسن آن راحتی تمیز کردن اقتصادی بودن تولید وآسان بودن فرم گیری آنها می باشد.
همچنین این نوع اواپراتور را می توان به عنوان دیوارهای داخلی فریزرها - در سردخانه ها کابینت بستنی و دستگاهای نوشابه سردکن مشابه به کار می رود.

اواپراتور نوع خشک و مرطوب:
اواپراتورها بر حسب نوع ماده مبرد جریانی در داخل آنها نیز می توان تقسیم بندی کرد که اواپراتور خشک واواپراتور مرطوب نامیده می شوند.
در اواپراتور خشک مایع مبرد ورودی به داخل لوله ها شروع به تبخیر می شود و تا آخر لوله ها مایع تبخیر شده و جذب حرارت می کند.
در اواپراتور مرطوب همیشه مایع سرد مبرد در داخل لوله ها وجود داشته و لذا سطوح انتقال حرارت خیلی خوبی موجود خواهد بود. این اواپراتور دارای یک مخزن مایع مثل مخزن ذخیره مایع می باشد که مایع مورد نیاز اواپراتور در آن موجود است و همیشه لوله اواپراتور را پر نگه می دارد.

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام